Motocykle, wozy i pokazy ratownicze - w Gdowie mówiono o bezpieczeństwie wakacji

Motocykle, wozy i pokazy ratownicze - w Gdowie mówiono o bezpieczeństwie wakacji

FOT. Policja Wieliczka

Na błoniach na Zarabiu w Gdowie odbył się piknik „Bezpieczne Wakacje w Gdowie”, który połączył rodzinny start lata z mocnym akcentem profilaktycznym. Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Wieliczce, strażacy i ratownicy przypominali, jak nie wpaść w kłopoty nad wodą, na drodze i podczas wyjazdów.

Organizatorami wydarzenia były Gmina Gdów, Centrum Kultury w Gdowie, IPA - Międzynarodowe Stowarzyszenie Policji Sekcja Polska oraz Polska Sekcja IPA Region Kalwaria Zebrzydowska. Patronat nad piknikiem objęła Komenda Powiatowa Policji w Wieliczce, a honorowo wsparli go komendant powiatowy policji w Wieliczce insp. dr Jarosław Klich i wójt Gminy Gdów Zbigniew Wojas.

Funkcjonariusze prowadzili działania profilaktyczne i rozmawiali z dziećmi, młodzieżą oraz opiekunami o bezpiecznym zachowaniu nad wodą, na drodze, w domu i podczas wakacyjnych wyjazdów. Przypominali też, jak reagować w sytuacji zagrożenia i gdzie szukać pomocy, gdy wypoczynek zamieni się w problem.

Duże zainteresowanie wzbudziły policyjne radiowozy i sprzęt, który można było obejrzeć z bliska. Uwagę przyciągnęli także policjanci na motocyklach z Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu . Mundurowi pokazali jednoślady i zwracali uwagę na przygotowanie pojazdu do jazdy, używanie kasków, odzieży ochronnej oraz ostrożność na drodze. W ramach pikniku odbył się też zlot motocyklowy „Jednośladem bezpiecznie do celu”, a policjanci podkreślali, że rozwaga kierujących i szacunek wobec innych uczestników ruchu mają bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo.

W Gdowie pojawiły się również inne służby mundurowe i ratownicze - policja, straż pożarna oraz żołnierze 11. Batalionu Brygady Obrony Terytorialnej. Uczestnicy oglądali wozy strażackie, quady, sprzęt ratowniczy i wyposażenie używane podczas akcji. Pokazy ratownictwa wodnego i górskiego uzupełniły stoiska edukacyjne, a program wzbogaciły turniej siatkówki plażowej, warsztaty BMX dla dzieci, pokaz BMX na skateparku, pierwszy Bieg Gryfa, animacje, dmuchańce, ścianka wspinaczkowa i piana party.

Takie wydarzenie robi więcej niż tylko otwiera wakacje. Policja i ratownicy przypomnieli wprost, że letni luz potrafi uśpić czujność, a to właśnie rozsądek, ostrożność i odpowiedzialność najczęściej decydują o tym, czy wypoczynek kończy się bezpiecznie.

na podstawie: Komenda Powiatowa Policji w Wieliczce.

Ilustracja wykorzystana w artykule została pobrana z zewnętrznego źródła (Policja Wieliczka). W przypadku zastrzeżeń dotyczących praw do zdjęcia prosimy o kontakt.