Uwaga! Burze (komunikat RSO) Uwaga! Alert RCB (komunikat RSO)

Dzieci narysowały czułość. W Wieliczce wybrano laureatów konkursu o mamach

Dzieci narysowały czułość. W Wieliczce wybrano laureatów konkursu o mamach

FOT. Miasto i Gmina Wieliczka

Na stołach dominowały serca, kolory i przestrzenne kompozycje, ale w tym konkursie najważniejsze były emocje. W gminnym konkursie plastycznym „Moja Mama – mój cały świat” dzieci i młodzież z Wieliczki oraz okolic pokazali, jak różnie można opowiedzieć o bliskości z mamą. Jury oceniło prace pełne wyobraźni, cierpliwości i rodzinnego ciepła. Teraz poznano laureatów, a uroczyste wręczenie nagród ma domknąć ten bardzo osobisty finał.

  • Najmłodsi zamienili uczucia w kolorowe kompozycje
  • W klasach I–III wygrywała praca zespołowa
  • Starsi uczniowie dopracowali szczegóły i czekają na finał

Najmłodsi zamienili uczucia w kolorowe kompozycje

W przedszkolnej części konkursu widać było przede wszystkim pomysłowość i odwagę w sięganiu po formę przestrzenną. Dla najmłodszych to nie była tylko zabawa plastyczna, ale także pierwsza okazja, by pokazać, jak widzą najbliższą osobę i jak rozumieją domowe ciepło.

Prace przestrzenne grupowe

  • I miejsce – SP w Gorzkowie, grupa trzylatków „Malinki”
  • II miejsce – Przedszkole im. Św. Anieli Merici Sióstr Urszulanek UR w Sierczy, grupa pięciolatków
  • III miejsce – SP w Raciborsku, Oddział Przedszkolny
  • Wyróżnienie – SP w Gorzkowie, grupa czterolatków „Wisienki”

Prace przestrzenne indywidualne

  • I miejsce – Anastazja Król, PS w Koźmicach Wielkich, grupa II „Tygryski”
  • II miejsce – Hanna Janus, SP nr 1 w Wieliczce, Oddział Przedszkolny
  • III miejsce – Jagoda Kostuch, SP w Byszycach, Oddział Przedszkolny
  • Wyróżnienie – Jakub Bendkowski, Przedszkole im. Św. Anieli Merici Sióstr Urszulanek UR w Sierczy

W klasach I–III wygrywała praca zespołowa

W kolejnej grupie wiekowej mocno wybrzmiała współpraca. Uczniowie klas I–III przygotowywali prace zespołowe, więc oprócz wyobraźni liczyło się także wspólne decyzje i umiejętność złożenia wielu pomysłów w jedną całość. Efekt? Prace, które miały wyraźny szkolny charakter, ale jednocześnie nie traciły osobistego tonu.

Prace przestrzenne grupowe

  • I miejsce – SP w Golkowicach, klasa I
  • I miejsce – SP w Gorzkowie, klasa II
  • II miejsce – SP w Gorzkowie, klasa III
  • III miejsce – SP w Podstolicach, klasa II

Starsi uczniowie dopracowali szczegóły i czekają na finał

W najstarszej kategorii pojawiła się większa precyzja i spokojniejsza, bardziej świadoma narracja plastyczna. Temat pozostał ten sam, ale interpretacje były już dojrzalsze – odważniejsze w kompozycji i staranniejsze w wykonaniu. To właśnie te prace pokażą się szerzej podczas uroczystego rozdania nagród.

Prace przestrzenne indywidualne

  • I miejsce – Gabriela Murzyn, SP w Gorzkowie, klasa IV
  • II miejsce – Maja Gugała, SP nr 1 w Wieliczce, klasa IV E
  • III miejsce – Jan Knapek, SP nr 1 w Wieliczce, klasa V D
  • Wyróżnienie – Maciej Domżał, SP nr 1 w Wieliczce, klasa 7 A

Wręczenie nagród odbędzie się 31 maja 2026 r. o godz. 15:30 w Wielickim Centrum Kultury przy Rynku Górnym 6. To będzie moment, w którym szkolne prace zyskają należną oprawę, a młodzi autorzy usłyszą oficjalne gratulacje za to, że potrafili przełożyć uczucia na obraz, formę i kolor.

na podstawie: Urząd Miasta i Gminy w Wieliczce.

Ilustracja wykorzystana w artykule została pobrana z zewnętrznego źródła (Miasto i Gmina Wieliczka). W przypadku zastrzeżeń dotyczących praw do zdjęcia prosimy o kontakt.