Ceny mieszkań w Wieliczce: 11 073 zł/m² (listopad 2026). Rejony, metraże, rynek pierwotny i wtórny

· aktualizacja:
Ceny nieruchomości w Wieliczce - raport z rejestru cen

Barometr cen, listopad 2026: mediana ceny mieszkania w Wieliczce wynosi 11 073 zł/m², o 617 zł/m² (+5,9%) więcej niż średnia z 2025 r. Typowa kwota zakupu to 590 000 zł. Ceny transakcyjne pokazują przy tym rynek zróżnicowany: najmniejsze lokale osiągają najwyższe stawki za metr, a mieszkania deweloperskie kosztują mniej niż te z rynku wtórnego.

Redakcja reporter.wieliczka.pl dokłada szczególnych starań, by informacje na tej stronie były rzetelne i aktualne. Jeśli mimo to zauważysz błąd, zgłoś go redakcji.

Spis treści:

Ceny mieszkań w Wieliczce: najważniejsze liczby

11 073 zł/m² wyznacza środek rozkładu cen mieszkań. Połowa transakcji mieściła się w przedziale 10 034-12 736 zł/m². Mediana całkowitej ceny wyniosła 590 000 zł, a powierzchni - 51 m². To osobne miary opisujące lokalny rynek, nie parametry jednego modelowego lokalu.

Infografika: ceny mieszkań w Wieliczce
Infografika: ceny mieszkań w Wieliczce

Nowe mieszkanie od dewelopera czy z rynku wtórnego?

RynekMediana zł/m²
pierwotny (deweloperski)10 774
wtórny12 246

10 774 zł/m² na rynku pierwotnym wobec 12 246 zł/m² na wtórnym oznacza, że mieszkania deweloperskie były o 12,0% tańsze. Nowość budynku nie przesądza więc o wyższej stawce: znaczenie mają również lokalizacja, metraż i przygotowanie mieszkania do użytkowania.

Ile kosztuje kawalerka, a ile duże mieszkanie?

MetrażMediana zł/m²
25-35 m² (kawalerki)13 412
35-45 m² (małe 2-pok.)11 489
45-55 m² (2-pok.)11 063
55-70 m² (3-pok.)10 914
70-90 m² (duże 3-4 pok.)10 893 *
90-120 m² (największe)8 290 *

* w rejestrze niewiele danych dla tego przedziału - wartość orientacyjna

13 412 zł/m² płacono za lokale o powierzchni 25-35 m². Wyższa stawka jednostkowa ma ekonomiczne uzasadnienie: mniejszy metraż ogranicza całkowity budżet zakupu, co poszerza krąg potencjalnych nabywców. Wykres pokazuje stopniowe obniżanie stawki wraz ze wzrostem powierzchni.

Ceny wg metrażu - Wieliczka
Ceny wg metrażu - Wieliczka

Mapa cen: gdzie najdrożej, a gdzie najtaniej

12 577 zł/m² osiągnęła mediana w rejonie Osiedle Karola Szymanowskiego, najwyższa w zestawieniu. Blisko tego poziomu znalazł się rejon Osiedle Tadeusza Kościuszki. Na przeciwnym krańcu zestawienia jest rejon Kaim z ceną 5 824 zł/m².

Rejonzł/m² (oba rynki)
Osiedle Karola Szymanowskiego12 577
Osiedle Tadeusza Kościuszki12 572
Bogucice12 120
Koniec11 482 *
Osiedle Wincentego Pola11 407 *
Koszutka10 900
Gościniec10 735 *
Pod Świętym Sebastianem10 616 *
Nowe Czarnochowice10 143
Górsko8 953 *
Stare Drogi8 046
Kolonia6 874

* w rejestrze niewiele danych dla tej okolicy - wartość orientacyjna

Mapa cen mieszkań - Wieliczka
Mapa cen mieszkań - Wieliczka

Ceny wg części miasta - Wieliczka
Ceny wg części miasta - Wieliczka

Ceny mieszkań przy konkretnych ulicach

Wykaz transakcji wyróżnia ulice:

  • Krzyszkowicka - mediana 10 926 zł/m²,
  • Świętej Barbary - 12 563 zł/m²,
  • Zbożowa - 10 116 zł/m².

2 447 zł/m² dzieli stawki przy ulicach Świętej Barbary i Zbożowa. Przy wyborze mieszkania warto więc porównywać nie tylko cenę z medianą miejską, lecz także z poziomem właściwym dla konkretnej lokalizacji.

Codziennie nowe informacje z Wieliczki publikujemy na reporter.wieliczka.pl. Planujesz wolny czas? Aktualne wydarzenia i imprezy znajdziesz zawsze na reporter.wieliczka.pl/wydarzenie.

Ile naprawdę kosztuje zakup: PCC, notariusz, opłaty

Przy cenie 590 000 zł na rynku wtórnym podatek PCC według stawki 2% wynosi 11 800 zł; zwolnienie obejmuje osoby kupujące pierwsze mieszkanie. Maksymalna taksa notarialna z VAT to około 3 850 zł, a opłaty sądowe za wpisy do księgi wieczystej - 300 zł. Wynagrodzenie notariusza można negocjować. Przy zakupie od dewelopera cena zawiera VAT, a PCC nie występuje.

Jak zmieniały się ceny od 2019 roku

Historia cen zaczyna się od 5 195 zł/m² w 2019 r. Obecne 11 073 zł/m² oznacza wzrost o 113%, przy średnim tempie 11,4% rocznie.

Trend cen - Wieliczka
Trend cen - Wieliczka

Wieliczka na tle regionu: gdzie za metr płaci się mniej

11 492 zł/m² wynosi mediana dla monitorowanych miast województwa małopolskiego. Wieliczka pozostaje poniżej tego poziomu o 419 zł/m².

Powiat wielicki wg GUS: mediana ceny lokali mieszkalnych w IV kw. 2024 wyniosła 10 411 zł/m², wobec 8 725 zł/m² rok wcześniej, co oznacza wzrost o 19,3%. W samym mieście średnia z aktów za cały 2024 r. wyniosła 10 080 zł/m², o 331 zł/m² mniej niż mediana powiatowa.

MiastoOdległośćMediana zł/m²Różnica
Wieliczka-11 073-
Kraków7 km15 322+38,4%
Niepołomice13 km10 625-4,0%
Skawina16 km9 566-13,6%
Krzeszowice34 km9 564-13,6%

4 249 zł/m² (+38,4%) więcej płacono w Krakowie. Niższe mediany niż w Wieliczce odnotowano natomiast w pozostałych sąsiednich miastach zestawienia.

Komentarz analityczny

617 zł/m² (+5,9%) wzrostu względem średniej z 2025 r. wskazuje na kontynuację zwyżki, ale tempo pozostaje poniżej historycznych 11,4% rocznie. Odpowiedź na pytanie, o ile wzrosły ceny, zależy więc od przyjętego horyzontu: bieżące porównanie pokazuje spokojniejszą dynamikę niż wieloletnia historia.

6,3% wyniósł roczny wzrost cen mieszkań w Polsce w II kwartale 2026 r. (GUS, „Wskaźniki cen lokali mieszkalnych w II kwartale 2026 r.”). Lokalny wzrost wpisuje się zatem w ogólnopolski kierunek zmian.

5,98% wynosiło we wrześniu 2026 r. średnie oprocentowanie nowych kredytów mieszkaniowych, wobec 5,99% w sierpniu (NBP, dane o kredytach mieszkaniowych, publikacja z 30 października 2026 r.). Koszt finansowania wpływa na budżety nabywców; różnica cen między Wieliczką a Krakowem może sprzyjać poszukiwaniu mieszkania poza większym miastem.

Co dalej z cenami? Jeśli dostępność kredytu będzie się poprawiać, może wspierać popyt. Jeżeli natomiast podaż lokali będzie rosła szybciej niż zainteresowanie zakupem, presja na podwyżki może osłabnąć. Twardych prognoz nie stawiamy.

Najczęstsze pytania

Ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania w Wieliczce?

Mediana wynosi 11 073 zł/m², a połowa transakcji mieści się między 10 034 a 12 736 zł/m².

Czy ceny mieszkań w Wieliczce rosną, czy spadają?

Rosną: mediana jest o 617 zł/m² (+5,9%) wyższa niż średnia z 2025 r.

Która część miasta jest najdroższa, a gdzie kupię najtaniej?

Najwyższą medianę ma rejon Osiedle Karola Szymanowskiego: 12 577 zł/m². Najniższą w zestawieniu ma rejon Kaim: 5 824 zł/m².

Ile kosztuje kawalerka lub małe mieszkanie w Wieliczce?

Dla powierzchni 25-35 m² mediana wynosi 13 412 zł/m², a dla 35-45 m² - 11 489 zł/m².

Czy mieszkanie od dewelopera jest droższe niż z rynku wtórnego?

Nie: mediany wynoszą odpowiednio 10 774 i 12 246 zł/m². Rynek pierwotny jest o 12,0% tańszy.

Ile kosztuje działka w Wieliczce?

Mediana ceny działek wynosi 566 zł/m².

Metodologia

Analiza powstała na podstawie Rejestru Cen Nieruchomości (RCN) prowadzonego przez starostwo powiatowe i udostępnianego przez GUGiK w serwisie geoportal.gov.pl - to rzeczywiste ceny transakcyjne z aktów notarialnych, nie ceny ofertowe. Podstawą tego opracowania jest 239 transakcji mieszkaniowych z ostatnich 12 miesięcy - akty notarialne z datami od 3 stycznia 2026 do 9 lipca 2026 (mieszkania 25-120 m² z aktów jednolokalowych; filtr 1500-30 000 zł/m² odcina garaże, transakcje pakietowe i symboliczne). Jeśli nie zaznaczono inaczej, wszystkie wartości - mediana dla miasta, zestawienia osiedli i rejonów, metraży i ulic oraz historia cen - obejmują łącznie rynek pierwotny (126 transakcji) i wtórny (113); rozdzielenie rynków pokazuje wyłącznie tabela w sekcji o mieszkaniach od dewelopera i z rynku wtórnego. Podajemy mediany - odporne na skrajne akty.

Tam, gdzie rejestr zawiera niewiele wpisów dla danej okolicy lub segmentu, wartość oznaczamy jako orientacyjną, a przy skrajnie małej liczbie danych w ogóle jej nie publikujemy. Dla części zestawień o rzadszych transakcjach analiza obejmuje dłuższy okres (do 24 miesięcy lub od 2019 r.), aby wynik był stabilny.

Podział miasta na rejony oparto na zwyczajowych nazwach z map OpenStreetMap (© OpenStreetMap contributors, licencja ODbL); granice są orientacyjne i nie są to jednostki administracyjne.

Stan danych: 2026-07-09; wpisy trafiają do rejestru z opóźnieniem do kilku tygodni, więc ostatnie 2-3 miesiące są niepełne i mogą ulec rewizji.

Dla działek w rejestrze niewiele danych dla tego segmentu - wartość orientacyjna. Dane dla rejonów Kaim, Kolonia i Stare Drogi obejmują okres od 2019 r., nie wyłącznie ostatnie 12 miesięcy. GUS ujmuje cały powiat, także gminy wiejskie, kwartalnie i z opóźnieniem; IV kw. 2024 jest najnowszym dostępnym kwartałem w przytoczonym zestawieniu. To tło dla danych miejskich, nie ich nowsza wersja.

Analiza ma charakter informacyjny - nie stanowi wyceny nieruchomości ani porady inwestycyjnej. RCN nie zawiera informacji o standardzie lokali. Ten barometr cen aktualizujemy co miesiąc; następna aktualizacja: grudzień 2026.

Widzisz błąd lub nieaktualną informację? Zgłoś błąd, sprostowanie lub uwagę

Treści na stronie są opracowywane z wykorzystaniem sztucznej inteligencji