Promile na drodze w Niepołomicach - rowerzyści i dziecko o krok od tragedii

Najpierw Alfa Romeo wjechała na przeciwny pas i uderzyła w dwóch rowerzystów, a kilka godzin później Seat najechał na hulajnogę prowadzoną przez 6-letniego chłopca. W obu zdarzeniach za kierownicą siedzieli nietrzeźwi kierujący, a na miejsce ruszyli policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Wieliczce oraz Komisariatu Policji w Niepołomicach. Tym razem skończyło się bez ciężkich obrażeń, ale do tragedii brakowało naprawdę niewiele.
Do pierwszego zdarzenia doszło w piątek około godziny 16:20 w Niepołomicach . Jak wynika ze wstępnych ustaleń policjantów, 31-letni mieszkaniec powiatu krakowskiego jechał Alfą Romeo od strony drogi krajowej nr 75 w kierunku ul. Pięknej. W pewnym momencie przekroczył oś jezdni, zjechał na lewą stronę i najechał na dwóch prawidłowo jadących z przeciwnego kierunku rowerzystów w wieku 25 i 42 lat. Po zdarzeniu kierujący oddalił się z miejsca.
Rowerzyści przewrócili się i odnieśli niegroźne obrażenia w postaci otarć. Jeden z nich próbował jeszcze zatrzymać kierowcę, ale bez skutku. Policjanci z Ogniwa Patrolowo-Interwencyjnego Komendy Powiatowej Policji w Wieliczce szybko namierzyli pojazd w Podłężu i poddali go kontroli. 31-latek nie miał uprawnień do kierowania, a badanie wykazało blisko 2,5 promila alkoholu. Został zatrzymany.
Za kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości, na podstawie Kodeksu karnego, grozi mu kara do 3 lat pozbawienia wolności, sądowy zakaz prowadzenia pojazdów oraz świadczenie pieniężne.
Drugie zdarzenie rozegrało się tego samego dnia około godziny 19:00 w miejscowości Zagórze, także na terenie gminy Niepołomice. Ze wstępnych ustaleń policji wynika, że 25-letnia mieszkanka powiatu wielickiego prowadziła Seata w stronę Suchoraby. Najprawdopodobniej nie zachowała należytej ostrożności, zjechała na pobocze i najechała na hulajnogę prowadzoną przez 6-letniego chłopca. Dziecko było pod opieką 35-letniej matki. W tym przypadku nikt nie odniósł obrażeń, uszkodzona została jedynie hulajnoga.
Badanie stanu trzeźwości wykazało u kobiety ponad 3 promile alkoholu. Policjanci zatrzymali jej prawo jazdy, a dalsze czynności prowadzi Komisariat Policji w Niepołomicach. 25-latka odpowie za kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości. Grozi jej kara do 3 lat pozbawienia wolności, sądowy zakaz prowadzenia pojazdów i wysoka kara pieniężna.
Policjanci po raz kolejny apelują o rozsądek. Nietrzeźwi kierujący stanowią ogromne zagrożenie dla pieszych, rowerzystów, dzieci i osób korzystających z jednośladów. Ten dzień pokazał, jak cienka bywa granica między groźnym zdarzeniem a tragedią - wystarczyły sekundy, by alkohol za kierownicą zamienił zwykłą drogę w miejsce, z którego mogły nie wrócić już tylko obrażenia, ale i czyjeś życie.
na podstawie: Komenda Powiatowa Policji w Wieliczce.
Ostatnie Artykuły

EKO–Piknik w Dobranowicach zyskał ważny finał. Las Winny oficjalnie otwarty

Smocza lekcja bezpieczeństwa w Węgrzcach Wielkich wciągnęła pierwszaki

Czytadełki wyjdą na murawę - maluchy posłuchają bajek w Węgrzcach Wielkich

55 tysięcy złotych dla policji w Wieliczce. Samorząd wzmacnia zaplecze służby

Wieliczka przebuduje węzeł przesiadkowy. Dojdą perony, parkingi i retencja

Seniorzy w Wieliczce staną do sportowej rywalizacji

Cheerleading wraca do Niepołomic. Hala szykuje taneczne emocje

Strażacy zyskali sprzęt do treningu ratowniczego – to inwestycja w życie

Wakacyjne półkolonie w Wieliczce stawiają na ruch, wyjazdy i eksperymenty

W Wieliczce książki starły się z AI - i wygrała wyobraźnia

Wielickie sanatorium podnosi temperaturę sceny - śmiech wchodzi tu na receptę

Wieliczka stawia na szkołę gotową na kryzys. Powstała Procedura PIN

Wakacje w bibliotece w Śledziejowicach zaczynają się od puzzli i kolorów

Młodzi druhowie pokazali tempo i opanowanie. Grajów znów na czele
Przydatne dane teleadresowe
- Centrum Kultury w Gdowie - kontakt, godziny, oferta i wydarzenia
- SPZLO Wieliczka - kontakt, rejestracja, godziny i badania
- Powiatowy Urząd Pracy w Wieliczce - kontakt, rejestracja, wsparcie dla pracodawców
- Powiatowy Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Wieliczce - kontakt, wnioski, procedura
- Straż Miejska w Wieliczce - kontakt, telefon, zgłoszenia
- Środowiskowy Dom Samopomocy w Zagórzanach - kontakt, przyjęcie, zajęcia terapeutyczne
