Wieliczka oddała hołd ofiarom Katynia, a młodzi zamienili ciszę w lekcję pamięci

FOT. Urząd Miasta i Gminy w Wieliczce
Najpierw wybrzmiały głosy uczniów, potem na cmentarzu zrobiło się tak cicho, jakby całe miasto na moment zwolniło oddech. Podczas uroczystości 13 kwietnia w Wieliczce pamięć o ofiarach Zbrodni Katyńskiej dostała twarz, nazwiska i konkretne miejsca, w których wciąż trwa. To nie była tylko oficjalna rocznica, ale także spotkanie kilku pokoleń wokół prawdy, której nie udało się wymazać.
- Szkolna akademia otworzyła obchody i nadała im ton
- Na cmentarzu wybrzmiały nazwiska i wróciła cisza
Szkolna akademia otworzyła obchody i nadała im ton
Obchody 86. rocznicy Zbrodni Katyńskiej rozpoczęły się w Powiatowym Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wieliczce. Tam przygotowano akademię „Echa Katyńskich Drzew”, która od początku miała bardziej przypominać żywą lekcję historii niż szkolny program okolicznościowy. Wystąpili uczniowie klas II K, IV K i IV T pod opieką Beaty Janczury-Karcz oraz Dariusza Tańculi.
Występ młodzieży oparto na słowie, muzyce i refleksji. Właśnie ten prosty, pozbawiony patosu sposób wybrzmiał najmocniej – bo Katynia nie da się opowiedzieć wyłącznie przez daty i oficjalne formuły. Trzeba jeszcze przypomnieć, że za każdą z tych historii stoją konkretni ludzie, rodziny i przerwana ciągłość pamięci.
Na cmentarzu wybrzmiały nazwiska i wróciła cisza
Po szkolnej uroczystości uczestnicy przeszli na Cmentarz Komunalny w Wieliczce, gdzie przy tablicy pamiątkowej odbyła się dalsza część obchodów. Tam złożono kwiaty, zapalono znicze i odmówiono wspólną modlitwę. Całość prowadziła Jadwiga Duda, prezes Stowarzyszenia „Klub Przyjaciół Wieliczki”, która przypomniała historyczne tło zbrodni i podkreśliła, że pamięć o ofiarach nie kończy się na rocznicowym spotkaniu.
Przed złożeniem kwiatów Lidia Sałabun wyrecytowała poruszające słowa:
„Byśmy Ojczyzny swej jak oka strzegli, nigdy wolności kredyt nie spłacony, tym milionom co za nią polegli…”
To był jeden z tych momentów, kiedy uroczystość przestaje być oficjalnym ceremoniałem, a zaczyna mówić prostym, mocnym językiem. Jeszcze wyraźniej widać to było pod Dębami Pamięci, gdzie upamiętnieni są oficerowie Wojska Polskiego pochodzący z Ziemi Wielickiej, zamordowani w 1940 roku. Odczytano ich nazwiska, zapalono kolejne znicze i na chwilę wszystko skupiło się wokół jednej myśli – że pamięć wymaga obecności, a nie tylko deklaracji.
W obchodach uczestniczyli między innymi:
- Rafał Ślęczka, burmistrz Miasta i Gminy Wieliczka,
- Elżbieta Sikora, przewodnicząca Rady Miejskiej,
- przedstawiciele Powiatu Wielickiego,
- członkowie Gminnej Rady Seniorów,
- przedstawiciele Stowarzyszenia „Klub Przyjaciół Wieliczki”,
- Beata Chorobik, dyrektor Mediateki – Biblioteki Miejskiej w Wieliczce,
- przedstawiciele Osiedla Sienkiewicza,
- reprezentanci Konfederacji – Nowej Nadziei i Konfederacji Korony Polskiej,
- uczniowie wielickiego PCKZiU, Zespołu Szkół im. Ojca Świętego Jana Pawła II w Niepołomicach oraz Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego Franciszkanów w Wieliczce.
Obecność młodzieży miała w tych obchodach szczególną wagę. To właśnie ona daje szansę, że Katyń nie zostanie zamknięty w podręcznikowym skrócie, tylko pozostanie historią mówioną na głos – z nazwiskami, miejscami i odpowiedzialnością za prawdę. W Wieliczce tego dnia pamięć nie była pustym słowem. Stała przy zniczu, przy tablicy i przy dębach, które mają przypominać o tych, których próbowano wymazać z życia i z historii.
na podstawie: Urząd Miasta i Gminy w Wieliczce.
Ilustracja wykorzystana w artykule została pobrana z zewnętrznego źródła (Urząd Miasta i Gminy w Wieliczce). W przypadku zastrzeżeń dotyczących praw do zdjęcia prosimy o kontakt.
Ostatnie Artykuły

EKO–Piknik w Dobranowicach zyskał ważny finał. Las Winny oficjalnie otwarty

Smocza lekcja bezpieczeństwa w Węgrzcach Wielkich wciągnęła pierwszaki

Czytadełki wyjdą na murawę - maluchy posłuchają bajek w Węgrzcach Wielkich

55 tysięcy złotych dla policji w Wieliczce. Samorząd wzmacnia zaplecze służby

Wieliczka przebuduje węzeł przesiadkowy. Dojdą perony, parkingi i retencja

Seniorzy w Wieliczce staną do sportowej rywalizacji

Cheerleading wraca do Niepołomic. Hala szykuje taneczne emocje

Strażacy zyskali sprzęt do treningu ratowniczego – to inwestycja w życie

Wakacyjne półkolonie w Wieliczce stawiają na ruch, wyjazdy i eksperymenty

W Wieliczce książki starły się z AI - i wygrała wyobraźnia

Wielickie sanatorium podnosi temperaturę sceny - śmiech wchodzi tu na receptę

Wieliczka stawia na szkołę gotową na kryzys. Powstała Procedura PIN

Wakacje w bibliotece w Śledziejowicach zaczynają się od puzzli i kolorów

Młodzi druhowie pokazali tempo i opanowanie. Grajów znów na czele
Przydatne dane teleadresowe
- Międzyszkolny Ośrodek Sportowy w Wieliczce - sekcje sportowe, wynajem hali i kontakt
- Solne Miasto Wieliczka - basen, siłownia, hala sportowa i kino
- Powiatowy Kampus Kultury w Wieliczce - kontakt, zajęcia, wynajem sal
- Powiatowa Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Wieliczce - kontakt, godziny, rejestracja
- Środowiskowy Dom Samopomocy w Zagórzanach - kontakt, przyjęcie, zajęcia terapeutyczne
- Parafia św. Pawła Apostoła w Wieliczce - msze święte, nabożeństwa i praktyki parafialne
